Yapi Market

"Temelden Çatıya"

BİLGİSAYAR

"Teknolojiyi ayağınıza getiren adres"

AHŞAP

"Her şey tartışılır, Ahşap asla"

YAZILIM

"Yazılım ve Otomasyonda lider"

Geleceğe emin adımlarla yürüyoruz...

VİZYONUMUZ

Sözenler Şirketler Grubu olarak kurumsal vizyonumuz;

Yasalara ve ahlaki kurallara uygun davranan, müşteri ile bütünleşmeyi ön planda tutan, insanlığa ve evrensel değerlere olan sorumluluklarını gerçekleştirmekte üzerine düşen görevleri yerine getirmeye özen gösteren, çalışanları da ailenin bireyleri olarak kabul edip bu aile içinde kurumsallaşmayı bir ilke haline getiren, her türlü faaliyette niceliğe değil; niteliğe önem veren, her türlü çalışanının fikirlerine değer verip, katılımcı bir yönetim şeklini
benimseyen bir şirketler grubu olarak varlığımızı sürdürmek ve vizyonumuzu her geçen gün genişleterek hedeflerimizi büyütmektir.

MİSYONUMUZ

Sözenler Şirketler Grubu olarak kurumsal misyonumuz;

Yaptığımız yatırımlarla;
ülkemizin insanına daha çok istihdam yaratmak ve ülkemiz ekonomisine daha faydalı olabilmek için; teknolojiyi kişisel birikim ile yoğurarak dünya piyasalarında söz sahibi olmaktır.

Karlılık ve verimliliği arttırmak ana hedeflerimiz arasında yerini almaktadır.

TARİHÇEMİZ

Şirketimiz; kurucumuz Hacı Osman Sözen tarafından 1953 yılında trabzon da kurulmuştur. Uğur kereste adında kurulan bu firma, marangozluk, kerestecilik ve müteahhitlik hizmeti vermekteydi. 25 sene kendi imkanlarıyla şirketini büyüten Hacı Osman Sözen 1978 yılında gözlerinde ki rahatsızlıktan dolayı işleri çocuklarına devretti ve yönetim kurulu başkanlığına inşaat mühendisi Muhammet Sözen i getirdi. 80 li yıllarda yalnızca Trabzon'a hitap eden firmamız, 90 lı yıllarda rusyadan tomruk ve kereste ithalatı yapıp Türkiye pazarına girmeye başladı.

Aynı dönemde kereste fabrikasını kurarak hammaddenin katma değerini artırıp yurt içi ve yurt dışı pazarında da söz sahibi oldu. Suriye ,Irak ve Kıbrıs'a ladin kereste ihraç ederken, ABD ye de masif kestane parke ihraç ederek kalite standartlarını üst seviyelere taşıdı. 90 lı yılların sonunda şirketimiz; imalat, ithalat ve ihracat yapabilen başarılı bir ekibe kavuştu. 2000 li yılların başında yaşanılan döviz dalgalanmalarından dolayı şirketimiz artık iç piyasaya ağırlık vermeye başladı ancak yeterli olmadığını görüp yeni arayışlar içerisine girdi.

Bu dönemde 3. kuşağın da yönetime girmesiyle Sözenler Yapı Market ve Sözenler Bilgisayar kuruldu ve şirketimiz yine atılıma geçti. Hem inşaat hem de bilişim sektörlerinde aktif olan şirketimiz; Sözenler Yapı Market, SZN Ahşap Sanayi, Sözenler Bilgisayar ve SZN Yazılım adında grup şirketleriyle hem iç hem de dış piyasa da faaliyet göstermeye başladı. 2014 yılında İstanbul da Sözenler Şirketler Grubu Marmara bölge müdürlüğünü kurarak pazardaki etkinliğini arttırmayı hedefliyor.

Bugünlerde kereste, park bahçe mobilyaları, emprenyeli ahşap, ev mobilyası, kapı vb. imalatı yapan, kişi ve kurumlara özel yazılımlar üreten, hem bilişim hem de inşaat sektöründe onlarca markanın temsilciliğini yapan, 1953 yılından beri merkezini aynı yerde bulunduran, sürekli araştıran şirketimiz, 100 e yakın çalışanıyla, kurucumuz Hacı Osman Sözen'in öğrettiği gibi geleceğe umutla bakıyor.

UNUTAMADIKLARIMIZ

Hacı Osman Sözen (1917-2014)

SÖZENLERİN VAROLUŞUNA EN BÜYÜK VESİLE

Hacı OSMAN SÖZEN

Yıl; 1953…Yer; Trabzon…Yolun, izin, aracın, telefonun olmadığı; yaşamın şimdi ki gibi kolay olamadığı bir ortam…Hayat; her zaman ki gibi mücadele... Sözenler Şirketler Grubu’nun ilk temel taşlarını elleri İle taşıyan kişi… Kimimizin dedesi; kimimizin amcası, kimimizin babası, kimimizin arkadaşı… Ama şu bir gerçek ki; bugün; birçok kişiye iş imkânı sağlamış ve ailesinin bireylerinden önce memleketini ve memleketlisini düşünen bir şirketler grubunun var oluşunun en büyük öncüsü ve ilk şahidi...

Osman Sözen... Hayat; başlangıçta ona çok bonkör davranmıyor. Kerestecilik; müteahhitlik ve marangozluk hizmetleri ile başladığı iş hayatında; yılmıyor; hiç ama hiç bıkmıyor… Santim santim bugünü işliyor belki de bugünden habersiz… Krizler; devalüasyonlar, enflasyonlar atlatıyor. Bugün; Sözenler Şirketler Grubu’nun ana binasının bulunduğu yerin arkasındaki kaya; bir zamanlar sarp ve geçit vermez bir dağ iken ilk kez Osman Sözen’e yeniliyor ve kendisi kayayı yararak Sözenlerin ilk yazıhanesini buraya açıyor.

60’li,70’li yıllar böylece geçiyor... 80’li yıllarda; Osman Sözen; yönetimi oğlu olan Muhammet Sözen’e bırakıyor. Şüphesiz; şirketin her bir taşında en az babaları kadar emekleri olan bu insanlar; şirketi; küçük bir yazıhaneden bu günlere getiriyor… Daima dürüstlük; yenilik; çalışkanlık; mütevazılık çerçevesinde yaşadıkları hayat çizgileri onları bu günlere getiriyor ve sürekli gelişim sistemini benimsemelerini kolaylaştırıyor. Bugün; bölgede ve hatta ülkede; bir çok şirketin sahip olamadığı manevi bağların yani sıra; son teknolojik gelişmelerin izlendiği ve uygulandığı modern bir ortamda ve saygın olarak iş dünyasında var olan Sözenler; 3. kuşak olarak katılan torunların da desteği ile büyümeye devam ediyor; devam edecek...

2014 yılında hakkın rahmetine kavuşan Hacı Osman Sözen, diktiği bayrağın hala dalgalandığını görerek bu dünyaya gözlerini yumdu. Tek temennimiz ondan devraldığımız bu bayrağı onun çizgisinden çıkmadan bir sonraki nesillere layıkıyla devretmektir.Bizler; çalışanlar, torunlar, çocuklar olarak; bizlere kazandırdıkları, tüm değerler için başta Osman Sözen olmak üzere; şu an yönetimin başında bulunan Muhammet Sözen’e; sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

İlerilere baktıkça hedef uzaklaşır… Biz hep ilerilere bakacağız… Tıpkı sizler gibi..


Hacı Emine Sözen (1923-2012)

"Her başarılı erkeğin ardında bir kadın vardır." tezi aslında tam olarak biyografinin kahramanı Hacı Emine SÖZEN'in betimlemesidir. Hacı Emine SÖZEN, Sözenler Şirketler Grubu'nun kurucusu merhum Hacı Osman SÖZEN'in eşidir. Şirketin varoluş hikayesinde babamız, dedemiz Hacı Osman SÖZEN'in emeği tartışılmaz olsa da; sevgili anamız Hacı Emine SÖZEN'in de fedakarca sırtladığı sorumluluklar yadsınamaz....

Hacı Emine SÖZEN; 1923 Yılında Gümüşhane İli'nin Köstere Köyü'nde, köyün muhtarı ve Seydili sülalesinin reisi Salih Ağa ve Pirincioğulları'nın bireyi Zekiye Kodalak'ın  kızı olarak dünyaya gelmiştir. Köyde geçirdiği çocukluk yıllarının ardından 01.02.1945 yılında şirketimizin kurucusu Hacı Osman SÖZEN ile evlenmiştir. Evliliklerinin ilk yıllarında ard arda 7 çocukları olan çiftin, o günün şartlarında ki imkansızlıklardan dolayı 6 sı ölmüştür. En büyük oğulları Dursun SÖZEN'in ardından, günümüzde şirketimizin yönetim kurulu başkanı olan Muhammet SÖZEN 1953 yılında hayata gözlerini açmıştır. Dünyadaki en büyük acıyı, "evlat acısını" defalarca tadan çift; Muhammet SÖZEN hastalanınca "o da ölür" kaygısı ile Trabzon'a doktora götürürler. İşte aslında şirketimizin kuruluş macerası da bu vesile ile başlar...

Hacı Emine SÖZEN; Okuma yazma bilmeyen ama Hayat okulunu tam anlamıyla okumuş, temel matematiği iyi bilen, zeki ve çok çalışkan bir kadındı. Fedakar ve azimli bir kişilikti. Dinine bağlı, Allah'a layık bir kul olarak yaşayan bir anneydi. Çocuklarına, çevresindekilere bu manada öğütler verir, herkese öncelikle yaşam tarzıyla ve tavırlarıyla örnek olurdu. Trabzon'a ayak bastıklarında bu nitelikleriyle birebir örtüşen bir karar vererek eşine Trabzon'da kalıp çalışmasını, kendisinin ise köye dönüp çocukları ve köydeki diğer işlerle ilgilenmesini önerdi. Çift artık zorlu, hasret dolu yıllara umutla ve azimle bakmak için kolları sıvadı.... Artık "Sözenler" Trabzon'daydı.....

Köy hayatı zordu. 5 çocuk annesi Hacı Emine SÖZEN, çocuklarına bakmakla kalmıyor, bağ bahçe yapımından hayvan bakımına kadar her türlü işle bir başına mücadele ediyor ama asla "of" demiyordu. Köyde arazileri dağınık yerlerde olduğu için eve yakın yerlere ekim dikim yaparak erzaklarını çıkarıyor, geri kalan arazilerde ise hayvanlarını otlatıyordu.

Çile dolu yıllar yılları kovaladı....
Çile doluydu gerçekten.... Isınmak için yakacak odununu, hayvanlarına yedirmek için otunu, saatlerce sırtında taşırdı.... Çalışkandı; tarlaya yalnız gitse bile yanına 2 orak alırdı. Muhabbete gelenin eline orağı tutuşturur, hem muhabbet eder hem de çalışırdı. Boş durmaz, boş duranı da sevmezdi. Bu azimli kişiliği köy ahalisi tarafından da takdir görür, herkes onu çok severdi.

Dile kolay, 10 yıl kadar bir süre bu şekilde geçti. Yılların yorgunluğu, çocukların büyümesi derken sonunda Hacı Emine SÖZEN de eşinin yanına gitme kararı aldı. 1970'li yıllarda nihayet köy hayatı nostaljide kalmış, şehir hayatı Hacı Emine SÖZEN anamız ve çocukları için de başlamıştı. Sonraki yıllarda, geçmişte sırtına aldığı ağır yüklerin de etkisi ile hayata çok yorgun devam etti, sağlığını kaybetti. 2012 yılında ebediyete uğurladığımız anamız, son 10 yılını yatalak olarak geçirdi.

Ömrünü, kendisinin de dilinden düşmeyen; "İyiliğe iyilik her kişinin işidir, kötülüğe iyilik er kişinin işidir." sözüyle bezeyen, bu felsefeyle yaşayan ve çocuklarını da bu şekilde yetiştiren Hacı Emine SÖZEN anamızın mekanı cennet olsun..... Ve dileriz ki; gelecek nesillerimizde de nice Hacı Emine SÖZEN'ler doğsun......

Yönetim Kurulu Başkanımızın Mesajı

Yüksek İdeallerle hedeflere ulaşan Bizler: Çalışanlarıyla, müşterileriyle bir aileyiz. Bizim ailede olmak isteyenlere kapımız açık fakat şartlarımız var. Şöyle ki;
1-Dürüst Olmalı
2-Çalışkan Olmalı
3-Çevresini korumalı ve kollamalı
4-Vatandaşlık bilinci üst düzeyde olmalı
5-Sağlıklı Yaşama bilinci gelişmiş olmalı
6-İnsanlara Allah`ın yarattığı mükemmel varlık gözüyle bakmalı, insan hak ve görevlerini bilmeli ve uygulamalı
7-Vatanı ve vatanının bölünmez bütünlüğü için herşeyi feda edebilmeli

İşte Biz Böyle Bir Aileyiz...

Muhammet SÖZEN

Basın Odası

Bu sayfalarda Sözenler Şİrketler Grubu hakkında yerel ve ulusal medya / basın organlarında yer alan haberlere ve makalelere yer verilmektedir.

SÖZENLER YAPI MARKET

Adres : Devlet Sahil Yolu Cd. No:8 Değirmendere Ortahisar/TRABZON | Telefon: 0462 325 24 24 | Faks: 0462 325 31 40
www.sozenleryapi.com

Sözenler yapı market; yerli üretimleri ön planda tutarak, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda kalite,fiyat ve tedarik kriterlerini sağlayan ürünleri, siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunmayı hedefleyen bir şirkettir.

Sözenler Yapı Market Hakkında Bilgiler

Sözenler yapı market; yerli üretimleri ön planda tutarak, yurt içi ve yurt dışı pazarlarda kalite,fiyat ve tedarik kriterlerini sağlayan ürünleri, siz değerli müşterilerimizin hizmetine sunmayı hedefleyen bir şirkettir.

Ürün grupları;

· Oda kapıları

· Lamine ve laminat parke

· Ahşap lambri ve döşeme tahtaları

· Yerli ve İthal Doğramalık Kalas

· İnşaatlık kereste çeşitleri

· Masif panel

· Plywood

· Kontrplak

· Ahşap boyaları

· İnşaat boyaları

. İzolasyon malzemeleri

· Osb levha

· Antik mobilya aksesuarları

· Ahşap çözüm ürünleri

· Compact laminat WC bölmeleri

· Compact laminat iç ve dış cephe kaplamaları

SÖZENLER BİLGİSAYAR

Adres : Sanayi Mh.Değirmendere Çarşı İçi Sk. No:2 Ortahisar/TRABZON | Telefon: 0462 325 93 55| Faks: 0462 325 95 65
www.sozenlerbilgisayar.com www.ekotekno.com

Sözenler Bilgisayar kuruluş tarihi olan 2003 yılından bu yana D.Karadeniz ve D.Anadolu başta olmakla birlikte Türkiye' nin dört bir yanına teknoloji tedarik etmektedir.

Sözenler Bilgisayar Hakkında Bilgiler

Sözenler Bilgisayar kuruluş tarihi olan 2003 yılından bu yana D.Karadeniz ve D.Anadolu başta olmakla birlikte Türkiye' nin dört bir yanına teknoloji tedarik etmektedir.

En yeni teknolojileri en uygun fiyatlara pazarlama anlayışı ile yola çıkan Sözenler Bilgisayar bir çok global ve ulusal markaların (Kişisel Bilgisayarlar ve Bileşenleri, Foto-Video Grubu, Baskı Ürünleri, Barkod-Pos Ürünleri, Network Çözümleri, Çevre Birimleri, Güvenlik Ürünleri, Sarf Tüketim Mazlzemeleri) dağıtıcılığını yapmakta ve gereken desteği vermektedir.

SZN AHŞAP SANAYİ

Adres : Devlet Sahilyolu Cd. No:6 Değirmendere Ortahisar/TRABZON | Telefon: 0462 325 16 43 | Faks: 0462 325 31 40
www.sznahsap.com

Sözenler Ahşap Sanayi; odun hammaddesini işleyerek imalatçılara mamül ve yarı mamül, son kullanıcılara da nihai ürün üreten bir şirkettir.

SZN Ahşap Sanayi Hakkında Bilgiler

Sözenler Ahşap Sanayi; odun hammaddesini işleyerek imalatçılara mamül ve yarı mamül, son kullanıcılara da nihai ürün üreten bir şirkettir.
Ürün Grupları;
• Emprenyeli ahşap profiller
• Masif ahşap profiller
• Döşeme – lambri tahtası
• Ahşap cephe kaplamaları
• İnşaatlık kereste
• Lata
• Park bahçe mobilyaları
• Kamelya-veranda
• Çocuk oyun grupları
• Ahşap köprü
• Ahşap ev
• Projesine uygun her türlü ahşap yapılar
• Ahşap korkuluk ve çit
• Deck ve yürüyüş yolu

SZN YAZILIM ve BARKOD SİSTEMLERİ

Adres : Sanayi Mh. Değirmendere Çarşı içi Sk. No:1 Ortahisar/TRABZON | Telefon: 0462 400 4 400 Faks: 0462 325 93 65
www.sozenleryazilim.com

SZN Yazılım ve Barkod Sistemleri; Restoran, Market ve Ticari İşletmelerin Yazılım, Danışmanlık ve bu sektörlere özel donanım ihtiyaçlarını temin etmekle birlikte, sonrasında doğacak tüm eğitim ve servis taleplerine zamanında ve yerinde destek verir.

SZN Yazılım ve Barkod Sistemleri Hakkında Bilgiler

SZN Yazılım ve Barkod Sistemleri; Restoran, Market ve Ticari İşletmelerin Yazılım, Danışmanlık ve bu sektörlere özel donanım ihtiyaçlarını temin etmekle birlikte, sonrasında doğacak tüm eğitim ve servis taleplerine zamanında ve yerinde destek verir.

SZN Yazılım ve Barkod Sistemleri; Quipus Bütünleşik Sistem İş Yazılımlarının Türkiye Ana Dağıtıcısı olmakla beraber Türkiye'nin OT/VT sektör liderleri Perkon ve Possify markalarının da bölge ana dağıtıcılığını yapmaktadır.

BİZİMLE Çalışmaya Hazır mısınız?

İsterseniz İş başvurusu yapın, İsterseniz staj olanaklarımızdan faydalanın!

Sözenler Haberler

Sözenler şirketler grubu ve sektörel haberlere ulaşabilirsiniz.

Marmara Bölge Müdürlüğümüz Açıldı

"TAY ÇALDI" Okurlarıyla Buluştu

Bizimle İletişime Geçin

Merkez

Devlet sahil yolu cad. No:8 değirmendere Ortahisar/TRABZON

0462 325 24 24 0462 325 31 40

Marmara Bölge Müd.

Barbaros mah. Sümbül sok. No:5 Deluxia Palace A Blok D:410 Ataşehir/İSTANBUL

0216 347 60 61 0216 510 61 38